30 let od hokejové geniality a drzosti

Píše se 27. únor 1994. V norském Lillehammeru vrcholí sedmnácté zimní olympijské hry. V hale Hakon probíhá finále hokejového turnaje. Poslední zápolení hokejistů mimo NHL na dlouhých 24 let svede ve finále Švédsko a Kanadu.

I přestože jsou Češi na první olympiádě již jako samostatný národ po vyřazení ve čtvrtfinále právě od Kanady pátí, nacházíme i v souboji o zlato naši stopu - Petr Nedvěd, jakožto emigrant z ledna 1989 a nyní útočník javorových listů a čárový rozhodčí Václav s příznačným příjmením Český.

Zápas dospěje až do samostatných nájezdů, které gólově načne právě Nedvěd. Ze strany Tre Kronur přijde srovnání ve čtvrté sérii od Petera Forsberga, což byla předzvěst úkazu z poslední sedmé série. V ní se na kanadského brankáře Coreyho Hirsche opět rozjíždí dnes jeden z nejlepších hokejistů švédské historie.

Dlouhý rozjezd až z hlouby vlastního pásma, kontrola postavení protivníka, vybočení doleva, krátké zamíchání a pod lapačkou šokovaného Hirsche a celého stadionu zasouvá tehdy dvacetiletý mladík kotouč do branky.

Karyia následně nepřekoná Tommyho Sala a žlutomodří slaví díky hokejové drzosti a genialitě svého klenotu první triumf na ZOH. Do dějin tehdy vešla klička, kterou pilují a používají hokejisté dodnes.

Použil ji jeden z nejlepších na světě, který je dnes oficiální tváří STIGA hokeje. Tuto hru s přesnou replikou týmů Kanady a Švédska, a vyobrazením slavné Forsbergovi kličky na přebalu, si můžete objednat na našem e-shopu.

Jsme výhradní distributor kvalitní značky STIGA pro Česko.

 

Jak to tehdy vypadalo reálně...

...a jak Forsberg svoji kličku zvládá na STIGA hokeji?

 

Naši nabídku všech hokejů STIGA (nejen edici Švédsko-Kanada) si můžete prohlédnout zde.